Sławni ludzie związani z Gminą
Joachim Chreptowicz
Ród Chreptowiczów był wieloletnim właścicielem Mokobód i fundatorem wielu obiektów, w tym Kościoła p.w. św. Jadwigi.
Joachim Litawor Chreptowicz herbu Odrowąż (1729-1812) – kanclerz wielki litewski.
W 1752 został stolnikiem nowogródzkim, w 1754 posłem na sejm. Został wówczas stronnkiem familii Czartoryskich. Na sejmie koronacyjnym 1764 został sekretarzem wielkim litewskim. W 1765 został marszałkiem Trybunału Litewskiego. W końcu 1769 roku i na początku 1770 zabiegał we Francji (z polecenia Stanisława Augusta) o wsparcie dyplomatyczne dla Polski.
W 1773 został podkanclerzym litewskim. Był jednym z twórców Komisji Edukacji Narodowej. Przez 2 lata wchodził do Rady Nieustającej jako przewodniczący Departamentu Interesów Cudzoziemskich. W czasie obowiązywania konstytucji 3 maja został 8 czerwca 1791 ministrem spraw zagranicznych Rzeczypospolitej i wszedł w skład Straży Praw. W czasie wojny polsko-rosyjskiej 1792 nakłaniał króla Stanisława Augusta do przystąpienia do konfederacji targowickiej. 14 czerwca 1792 został z mianowania targowiczan kanclerzem wielkim litewskim. W 1795 zamieszkał w Warszawie, oddając się pracy naukowej. Był jednym z najwybitniejszych w Polsce fizjokratów.
Interesował się również pszczelarstwem i w tej dziedzinie wypowiedział wiele nowych myśli, np.: że matka pszczela jest jedyną płodną samicą w rodzinie pszczelej, robotnice są samicami niepłodnymi, a trutnie samcami. Zajmował się również konstrukcjami uli.