Logo Gmina Mokobody

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14619
W sumie: 104398

News

News zdjęcie id 213

Święto Plonów w Gminie Mokobody

23.08.2016

       

 

      W minioną niedzielę rolnicy oraz mieszkańcy gminy Mokobody spotkali się na Święcie Plonów. Święto to jest ukoronowaniem żniw i  wyrazem radości z zebranych plonów oraz ukończeniem ciężkich prac polowych. Jest ono również najlepszą sposobnością, by podziękować Bogu za udane zbiory, a także wyrazić naszą ogromną wdzięczność rolnikom i ich bliskim za pełną poświęcenia, ciężką pracę, przywiązanie do ziemi oraz codzienne zmaganie z siłami natury i przeciwnościami losu, by pola, sady i ogrody  mogły wydawać jak najobfitsze plony, a chleba, warzyw i owoców nie zabrakło w żadnym polskim domu.Sumienność i wytrwałość mieszkańców wsi zasługują na słowa najwyższego uznania.

      Obchody Święta Plonów rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą, którą celebrował Proboszcz tutejszej parafii ks. Stanisław Szymuś. Podczas Mszy Świętej poświęcono przyniesione przez mieszkańców owoce ziemi i rąk  naszych.

      Uwieńczeniem Naszego wspólnego święta były "wagoniki z darami", które zostały przygotowane przez naszych mieszkańców z tegorocznych plonów. Do degustacji przygotowano m.in.: swojski chleb, smalec, ogórki, pieczone prosię, pierogi, pyzy, blacharz oraz pizzę. Nasze podniebienia poczuły również rozkoszną słodycz ciast przygotowanych z przepisów mam i babć .

      Po Mszy Świętej Korowód Dożynkowy  prowadzony przez Starostów Dożynkowych Państwa Małgorzatę i Piotra Boruc  udał się pod scenę, gdzie Wójt Dorota Dmowska-Paczuska, Przewodniczący Rady Gminy Marian Mazurek, ks. Proboszcz Stanisław Szymuś oraz zaproszeni goście: Starosta Siedlecki- Dariusz Stopa, Komendant Policji Miejskiej w Siedlcach- Marek Fałdowski, Dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatura w Siedlcach- Adam Skup, Dyrektor MODR Oddział Siedlce- Marek Niewęgłowski, przedstawiciel senatora Waldemara Kraski oraz   Wójt Gminy Siedlce- Henryk Brodowski  oraz  podzielili się z  mieszkańcami najpiękniejszym darem ziemi- chlebem.W późniejszym czasie dołączył do nas Wójt Gminy Korczew- Sławomir Wasilczuk .

      Pani Wójt Dorota Dmowska- Paczuska odznaczyła rolników z gminy Mokobody odznaką " Zasłużony dla Rolnictwa".  Wśród odznaczonych znaleźli się:

Pan Andrzej Żmudzki
Pan Waldemar Zawistowski
Pan Marek Gałecki
Pan Jarosław Kalisz
Pan Leszek Godlewski
Pan Marek Dębski
Pan Michał Księżopolski
Pan Piotr Soszyński

 

      Części artystyczną uświetnił Polonez uczniów z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Niwisk. Następnie wystąpiły przedszkolaki z  Mokobód  z utworem  „ Przedszkole w Mokobodach i z układem tanecznym „ My cyganie” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokobodach z przedstawieniem " Bajeczka o małpce". Nie zabrakło indywidualnych występów m.in.: Paulina Skibniewska która zaprezentowała utwór na skrzypcach " Menuet" oraz Dominika Krupa i Milena Dmowska w utworze "Ocean".
Na scenie zagościli także rodzice uczniów z ZSP w Niwiskach ze spektaklem „ Kaczka dziwaczka”.     

      W trakcie trwania zabawy odbyły się konkursy z udziałem dorosłych oraz dzieci min. : rzut jajkiem w patelnię, zbieranie ziemniaków oraz przechodzenie przez labirynt.

      Ponadto wręczono nagrody za udział w konkursie „ Najpiękniejsza posesja i gospodarstwo rolne w gminie Mokobody w 2016 r.”,   za konkurs na najsmaczniejsze ciasto z przepisów „ mam i babć” i  najładniejszy Wieniec Dożynkowy.

     Wójt Pani Dorota Dmowska-Paczuska przygotowała dla mieszkańców niespodziankę w postaci tortu o rozmiarach 100 cm x 170 cm  z okazji 520 lecia nadania miejscowości Mokobody praw miejskich.

       Ponadto została zaprezentowana wystawa związana z historią miejscowości Mokobody przygotowana przez Gimnazjum w Mokobodach.

       Zabawę umiliły nam  zespoły: Wojciech Gąsowski,  Freestyle, Modem- Jantarka, Never oraz gwiazda wieczoru Bayera. Dyskotekę poprowadził  lokalny zespół ASTER. 

      Cała uroczystość odbyła się w wiejskich klimatach i sielskich scenkach, które zakończył  pokaz fajerwerków unoszących się aż do gwiazd...

Dziękuję za hojność tegorocznym darczyńcom:
Pani Janinie Ewie Orzełowskiej -Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

Panu Rafałowi Pieniak- Prezesowi PKS Sokołów Podlaski

Panu Dariuszowi Stopa- Starosta Powiatu Siedleckiego

Lokalnej Grupie Działania Ziemi Siedleckiej

Państwu Ewie i Sylwestrowi Kisielińskim

Panu Janowi Jońskiemu właścicielowi firmy INVENTOR

Club BLUE w Mokobodach  

Panom Dariuszowi i Leszkowi Mlonek "Piekarnia Krześlin"

Państwu Ewie i Andrzejowi Dębskim

Państwu Agnieszce i Mariuszowi Dobrzańskim

Państwu Małgorzacie i Stefanowi Dybowskim

Państwu Bożenie i Jerzemu Dybowskim

Panu Jarosławowi Modrzewskiemu właścicielowi sklepu  Delikatesy Centrum w Mokobodach

    Podziękowania należą się również wszystkim tym którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i organizację „Święta Plonów”  w Mokobodach. Z tego miejsca chciałabym podziękować Kołu Gospodyń w Mokobodach i Kisielanach- Kucach, Jednostkom Straży Pożarnej z gminy  Mokobody, jednostkom oświatowym i rodzicom z Niwiski za część artystyczną, pracownikom GOK  i pracownikom Urzędu Gminy, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją podjęli się zorganizowania i uświetnienia całej uroczystości.  


Serdecznie dziękuję wszystkim wystawcom m.in  Kołu Łowieckiemu Podlasie, WTZ Kisielany, Panu Piotrowi Nicewicz  oraz mieszkańcom biorącym czynny udział w organizacji Święta Plonów w gminie Mokobody.

                                                                            

                                                                                      Wójt Gminy Mokobody

                                                                        /-/ Dorota Dmowska- Paczuska

Wójt gminy zaprasza

 

      Iwona Księżopolska


 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.