Logo Gmina Mokobody

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 931
W sumie: 253976

News

News zdjęcie id 381

Dożynki Powiatu Siedleckiego

30.08.2017

     

 

 

          W minioną niedzielę rolnicy oraz mieszkańcy powiatu siedleckiego spotkali się na Dożynkach Powiatowych. Święto to jest uwieńczeniem żniw i  wyrazem radości z zebranych plonów oraz ukończeniem ciężkich prac polowych. Jest ono również najlepszą sposobnością, by podziękować Bogu za udane zbiory, a także wyrazić naszą ogromną wdzięczność rolnikom i ich bliskim za ciężką pełną poświęcenia  pracę, przywiązanie do ziemi oraz codzienne zmaganie z siłami natury i przeciwnościami losu, by pola, sady i ogrody  mogły wydawać jak najobfitsze plony, a chleba, warzyw i owoców nie zabrakło w żadnym polskim domu. Sumienność i wytrwałość mieszkańców wsi zasługują na słowa najwyższego uznania.

      Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą, celebrowaną przez J.E. ks. Biskupa Kazimierza Gurdę. Podczas Mszy Świętej poświęcono przyniesione przez mieszkańców dary ziemi.

      Po Mszy Świętej Korowód Dożynkowy  prowadzony przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Mordach oraz Starostów Dożynkowych Państwa Małgorzatę i Andrzeja Skup udał się pod scenę, gdzie Gospodarze Dożynek Wójt Gminy Dorota Dmowska-Paczuska, Starosta Siedlecki Dariusz Stopa podzielili się z  mieszkańcami chlebem- najpiękniejszym darem ziemi.

       Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście m.in.: Julia Pitera Posłanka do Parlamentu Europejskiego; Waldemar Kraska Senator RP, Dariusz Napiórkowski Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach; Marek Fałdowski Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie; Andrzej  Dziewulski Komendant Miejskiej Policji w Siedlcach; Artur Młotowski Komendant Komisariatu Policji w Mokobodach;  Zygmunt Wielogórski Przewodniczący Rady Powiatu, Andrzeja Rymuza Sekretarza Powiatu, Iwona Mróz-Sekuła Sekretarz Gminy; Marek  Furman Dyrektor Oddziału MODR w Siedlcach; Mariusz Piątek Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Siedlcach, Michał Oździński Wojskowy Komendanta Uzupełnień w Siedlcach, Jerzy Osiak Nadleśniczy  Nadleśnictwa Siedlce; Anna Charuta Prorektor ds. studiów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach; Leszek Szpakowski Dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego RM Meditrans w Siedlcach; Piotr Karaś Dyrektor Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach, Paweł Trojanowski – Z-ca Dyrektor Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach; Kamil Krauschar- Kolegiant RIO w Siedlcach, Sławomir Wrzosek- Prezes ZMWiKW;  Sławomir Zawieska – Prezes Zarządu Bozamet Sp. z o.o.,   Jan Gołębiewski właściciel firmy Gazda oraz poczty sztandarowe: jednostek oświatowych z terenu gminy Mokobody, Chorągwi Jazdy Rzeczypospolitej z Warszawy, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ochotniczych Straży Pożarnych i delegację z Niemieckiego Powiatu Oberhavel, Delegacje z Rejonu Dubieńskiego z Ukrainy oraz Wójtowie gmin z powiatu siedleckiego tj.: Wójt Gminy Kotuń Grzegorz Górala, Wójt Gminy Skórzec Stanisław Kaliński, Wójt Gminy Wiśniew Krzysztof  Kryszczuk, Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Wójt Gminy Zbuczyn Tomasz Hapunowicz, Wójt Gminy Przesmyki Andrzej Skolimowski, Wójt Gminy Suchożebry Jacek Świrski,  Wójt Gminy Mordy Jan Ługowski, Wójt Gminy Paprotnia Stanisław Ładziak.

      Tradycyjnie jak co roku na plac wjechały wagoniki z darami, które zostały przygotowane przez naszych mieszkańców z tegorocznych plonów. Do degustacji przygotowano m.in.: swojski chleb, smalec, ogórki oraz  pieczone prosię. Nasze podniebienia poczuły również rozkoszną słodycz ciast przygotowanych z przepisów „ mam i babć” .

      Części artystyczną uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca z Ukrainy, Recital Cezarego Żaka,  występ taneczny uczniów z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Niwiskach, występ przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Mokobodach  z układem tanecznym” Kujawiak”, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mokobodach z przedstawieniem  „Legenda o Mokobodach”  oraz występ młodzieży z gimnazjum. Niespodzianką był również występ chóru z Mokobód, który z okazji dożynek przygotował specjalny utwór na cześć gospodarzy.

Na scenie gościli także dzieci, młodzież i dorośli trenujący w Akademii Sztuk Walki Jacka Szymańskiego 1 dan.

Nie zabrakło też ciekawych konkursów w kategoriach:  

 • „ Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”,  przy ocenie wieńców komisja konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów, walory estetyczne oraz przede wszystkim ogólny wyraz artystyczny nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych, typowych dla regionu. Wśród wszystkich przybyłych delegacji największe uznanie komisji konkursowej zdobył wieniec przygotowany przez mieszkańców Niwisk z gminy Mokobody, II miejsce zajęło Stowarzyszenie „Mieszkańcy i Przyjaciele Stoku Lackiego” z miejscowości Stok Lacki, a III Zespół Ludowy „Wolenianki” z miejscowości Wola Serocka, gmina Wodynie.
 •  „ Najpiękniejszą posesję i gospodarstwo rolne w gminie Mokobody w 2017 r.” Lauratami konkursu zostali:  I miejsce Państwo Beata i Mariusz Kruk z miejscowości Żuków, II miejsce Państwo Beata i Andrzej Lipińscy z miejscowości Osiny Górne, III miejsce Państwo Agnieszka i Krzysztof Zdzieborscy z miejscowości Zaliwie-Piegawki. 
 •  „ Najsmaczniejsze ciasto z przepisów „ mam i babć”.

Wszystkim zwycięzcom wręczono nagrody.

    Miłym i smacznym gestem Gospodarzy Dożynek Pani Wójt Doroty Dmowskiej- Paczuskiej i Starosty Siedleckiego Pana Dariusza Stopy była niespodzianka w postaci tortu.

       Zabawę uświetniły nam  występy  Haliny Frąckowiak, zespołu Never,  zespołu D-bomb. Dyskotekę poprowadził  lokalny zespół ASTER. 

      Cała uroczystość odbyła się w wiejskich klimatach i sielskich scenkach, które zakończył  pokaz fajerwerków unoszących się aż do gwiazd...

 

Dziękujemy za hojność tegorocznym darczyńcom Dożynek:
 

 1. Markowi Czerwińskiemu właścicielowi firmy BAT-CAR                               
 2. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o.w Węrgowie
 3. Annie i Markowi Paczuskim  właścicielom firmy Swojskie Smaki
 4. Zarządowi Banku Spółdzielczego w Mokobodach      
 5. Zarządowi  Banku Spółdzielczego w Siedlcach
 6. Zarządowi GS Samopomoc Chłopska         
 7. Marcinowi Rytel właścicielowi firmy EMPRO   
 8. "Galeria Pieczywa" Piekarni Zbigniewa Paczuskiego
 9. Małgorzacie i Stefanowi Dybowskim
 10. Małgorzacie i Piotrowi Boruc 
 11. Sylwestrowi i Ewie Kisielińskim
 12. Krystynie Żelazowskiej

 

    Podziękowania należą się również wszystkim tym którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i organizację „Dożynek Powiatowych”  w Mokobodach. Z tego miejsca chciałabym podziękować Kołu Gospodyń w Mokobodach, Jednostkom Straży Pożarnej z gminy  Mokobody, jednostkom oświatowym za część artystyczną, pracownikom GOK  i pracownikom Urzędu Gminy, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją podjęli się zorganizowania i uświetnienia całej uroczystości.  


Serdecznie podziękowania kieruję również w stronę wystawców m.in  Kołu Łowieckiemu Podlasie, WTZ Kisielany, Panu Piotrowi Nicewicz, Lokalnej Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, Mazowieckej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowemu Urzędowi Pracy, Centrum Integracji Społecznej, NEA NET, Caritas Diecezji Siedleckiej, Eurolingua,  Nadleśnictwu Siedlce, Wojewódzkiemu Urządowi Pracy, Mazowieckiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego, Hufiec ZHP Podlasie w Siedlcach, Bankowi Spółdzielczemu w Mokobodach, Wojskowej Komendzie Uzupełnień, Stowarzyszeniu Miłośników Techniki Zabytkowej MTZ Corba , Klubowi Motocyklowemu Gryf oraz mieszkańcom biorącym czynny udział w organizacji Święta Plonów w gminie Mokobody.

Dziękuję również wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólne świętowanie.

 

                                                                            

                                                                                      Wójt Gminy Mokobody

                                                                               /-/ Dorota Dmowska- Paczuska

 

Wójt gminy zaprasza

 

      Iwona Księżopolska


 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.