Logo Gmina Mokobody

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1086
W sumie: 60352

News

News zdjęcie id 955

Jarmark na św Jadwigi

21.10.2020

Tradycyjnie od kilkuset lat w gminie Mokobody w pierwszą środa po imieninach  św. Jadwigi patronki tutejszej Parafii odbywa się Jarmark warzywno- rzemieślniczy. Podczas jarmarku możemy  zakupić produkty  rolnicze i rzemieślnicze pochodzące z naszego regionu.

W tym roku w związku z trwającą  pandemią grypu podczas handlu obowiązywały obostrzenia sanitarne, uczestnicy jarmarku zachowali odpowiednie odległości oraz stosowali środki ochrony osobistej.

 

W Polsce jarmarki rozpowszechniły się w średniowieczu – początkowo jako forma wymiany hurtowej, głównie płodów rolnych między producentami i kupcami a z czasem przeistoczyły się w praktyczną formą handlu detalicznego.

Prawo do organizowania jarmarków miało formę pożądanych przywilejów, nadawanych miastom przez władców lub hierarchię kościelną i stawało się ważnym czynnikiem ich rozwoju.

Jarmarki organizowano corocznie w stałych terminach, najczęściej przy okazji świąt kościelnych. Przywileje świeckie i kościelne gwarantowały kupcom bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (pokój jarmarczny, pokój królewski, pax Dei), a miejscowe władze miały obowiązek ograniczyć na czas jarmarku cechowy monopol sprzedaży i nadzorować prawidłowość dokonywanych transakcji (miary, wagi, ceny). Jarmarki trwały od kilku dni   do kilku tygodni i na ten czas stawały się chronioną strefą wolnego handlu.

Masowy napływ na jarmarki kupców i klientów przyczyniał się do rozkwitu miast jarmarcznych.

Wójt gminy zaprasza

 

      Iwona Księżopolska


 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.